Puslapis 11

Benzinas. Detonacija. Kuo pasireiskia? Zala?

ParašytasCOLON 2007 12 10, 16:53
GudJer
Susidomejau detonacja variklyje ir is dalies apie benzina, jo kokybe Lietuvoje bei oktaninio skaiciaus tinkamuma skirtingiems varikliams. Kazkiek radau per google, taciau kas nors galetu apsviesti, kaip pastebeti detonacija variklyje del prasto/per mazo oktaninio skaiciaus benzino?

Re: Benzinas. Detonacija. Kuo pasireiskia? Zala?

ParašytasCOLON 2007 12 10, 16:58
pervx
. Benzino oktaninis skaičius.
Benzino atsparumas detonacijai (savaiminiam užsidegimui) įvertinamas oktaniniu skaičiumi (OS), kuris yra pagrindinis benzino kokybės rodiklis, taip pat ir rūšies požymis, rodantis jo markę. OS yra nustatomas benziną lyginant su etaloniniais degalais specialiame stendiniame vieno cilindro karbiuratoriniame variklyje. Etaloninių degalų sudėtis parenkama taip, kad jų antidetonacinės savybės nesiskirtų nuo tiriamo benzino. Atsparaus detonacija komponento izooktano tūris (procentais) etaloniniuose degaluose rodo benzino OS. Kuo šis skaičius didesnis, tuo benzinas atsparesnis detonacijai.OS pasaulinėje praktikoje nustatomas dviem metodais – varikliniu ir tiriamuoju, kurių skaitinės reikšmės tam pačiam benzinui skiriasi. Variklinis oktano skaičius žymimas tarptautiniu ženklu MON (Motor Octane Number),o tiriamasis oktano skaičius – RON (Research Octane Number). Abi OS reikšmės nustatomos tame pačiame stendiniame variklyje. Abi šios reikšmės yra labai svarbios, todėl benzino standartuose bei techniniuose aprašuose būtinai nurodomi abu oktano skaičiai, o degalinėse – tik RON. MON ir RON reikšmių skirtumas vadinamas benzino jautrumu ir rodo benzino tinkamumą sunkiam darbo režimui ir jautrumą režimo pasikeitimui. Kuo skirtumas didesnis, tuo benzino eksploatacinės savybės geresnės. RON ir MON aritmetinis vidurkis vadinamas antidetonaciniu indeksu, tarptautinis simbolis AKI.
Manoma, kad yra žalinga naudoti didesnio OS benziną, negu reikia varikliui. Tokiame benzine būna daug aromatinių junginių, kurie, esant žemesnei suslėgimo pabaigos temperatūrai, lėčiau dega. O tai kenkia varikliui. Kai OS pernelyg žemas tai senos konstrukcijos varikliuose atsiranda detonacija, o naujesniuose pastebimas galios sumažėjimas ir didesnės benzino sąnaudos.
Benzino antidetonacinių savybių gerinimas.
Atsparumą detonacijai galima padidinti įvairiais būdais:
1. Šiuolaikinių technologijų taikymas benzino gamyboje. Tai katalitinis krekingas, riformingas ir kitos pažangios technologijos.
2. Didelį oktaninį skaičių turinčių komponentų naudojimas. Į bazinius benzinus gali būti įmaišoma izooktano metiltretbutilo eterio, metanolio ir kitų komponentų, kurių oktaninis skaičius tyrimo metu ne mažesnis kaip 100.
3. Antidetonatorių naudojimas - nenaudingas, dabar nenaudojamas būdas. Tai cheminiai junginiai, kurių labai nedidelis kiekis gali pagerinti benzino antidetonacines savybes. Tokie benzinai ir jų degimo produktai yra nuodingi, nes naudojamas tetraetilšvinas. Etilinti benzinai labai nuodingi, todėl juos uždrausta naudoti.

Detonacija. Plintant degimo zonai angliavandeniai oksiduojasi ir gali savaime užsidegti ankščiau negu juos pasiekia degimo zona. Tuomet apie degimo greitis apie 100 kartų viršija normalų. Toks savaiminis mišinio sprogimas yra vadinamas detonacija. Paprastai mišinys detonuoja degimo pabaigoje, kai susidaro labai nestabilūs ir lengvai sprogstantys deguoniniai junginiai. Detonuojant susidaro smūginės bangos, kurios atsimuša į cilindro sieneles ir tuomet girdimas skambus metalinis bildesys. Nors detonuoja tik keli procentai vėliausiai sudegusio mišinio, tačiau detonacija labai žalinga varikliui. Detonacijos mastas priklauso nuo degalų cheminės sudėties, mišinio temperatūros ir jos veikimo trukmės. Kai mišinys per anksti uždegamas, variklis labiau detonuoja, uždegimą vėlinant detonacija silpnėja.

Gal ka ir pades... :roll: :wink:

Re: Benzinas. Detonacija. Kuo pasireiskia? Zala?

ParašytasCOLON 2007 12 10, 17:06
GudJer
Gerai, bet jeigu yra ta detonacija, kaip ja atpazint? Vienintele galimybe tik "girdimas skambus metalinis bildesys" ? :)
Ar as maisau kazka, jei taip pataisykit: kazkada skaiciau, kad detonacija taip pat nusako ir tai kad uzgesinant varikli, pasukus raktuka (isjungus degima), variklis dar padaro viena kita apsuka. Nes minejo kad tvarkingam varikliui, isjungus degima jis turi iskart ir sustoti, be jokiu uzdelsimu.. Cia teisybe? :oops:

Re: Benzinas. Detonacija. Kuo pasireiskia? Zala?

ParašytasCOLON 2007 12 10, 17:15
gedis44
Kartais anksciau tekdavo ir krumpli imesti,kad variklis uzgestu.Turiu minty keleta meteliu atgal.dabar benzu vazineju mazai,tai nepastebiu.Pasitaiko daznai su rusisku benzinu.

Re: Benzinas. Detonacija. Kuo pasireiskia? Zala?

ParašytasCOLON 2007 12 10, 22:05
vaidas
Jo kai isjungi degima, dar variklis ten bando dirbt, pasipurto pasipurto ir uzgesta. Beabejo detonacija yra zalinga, nes kuras sprogsta savaime, tai yra jis kartu gali sprogt cilindruose kuriuose tuo metu sprogimui ne laikas, tarkim stumoklis tik pradeda misini spaust, o jau sprogimas kerta ir ji atgal varo.

Re: Benzinas. Detonacija. Kuo pasireiskia? Zala?

ParašytasCOLON 2007 12 11, 09:19
ZND007
Gudjer tu nori pasakyti pas tawe detonuoja varyklyje benzas? nu jei tu pili 95 tai tas beveik nerealu nes ir suspaudimo laispsnis nera tox jau didelis tawo varikly ;/ nu nebent gal liewa bendza pili?

Re: Benzinas. Detonacija. Kuo pasireiskia? Zala?

ParašytasCOLON 2007 12 11, 09:35
GudJer
Pilu 95 is statoil ir kartais is lukoil, suspaudimas pas mane 10:1 ir uzgesinant varikli, jis padaro dar kokius 2-3 pasipurtymus ;) Nesakau kad detonuoja, bet yra kaip yra.
Gal kada pameginsiu ipilt 98, del idomumo, kaip dirbs. Tuo labiau zinant lietuvoj to okt.skaiciaus tiksluma :?

Re: Benzinas. Detonacija. Kuo pasireiskia? Zala?

ParašytasCOLON 2007 12 11, 12:52
mpegas
Nepainiokit savaiminio užsidegimo su detonacija :!: Tai apie ką jūs kalbat, kad variklis išjungus degimą dar dirba, yra savaiminis užsidegimas. Jis atsiranda dėl to kad degimo kameroje dar yra degiojo mišinio(kuro ir oro mišinio) ir degimo židinys. Degimo židinys daugiausia būna įkaitusios iki mišinio užsiliepsnojimo temperatūros įvairios detalės, dalelės ( nuodėgos ant žvakių elektrodų, stūmoklio; neteisingai parinktų žvakių elektrodai ir t.t.).
Detonacija, kaip jau buvo rašyta, pasireiškia garsu panašiu į tokį, kokį sukelia su metaliniu plaktuku į metalą nestipriai daužant. Motocikle (IŽ Planeta sport) kai įpildavau A76 benzino, tai atrodydavo, kad vožtuvai kala, nors tokių vožtuvų dvitakčiame variklyje nėra.
Žala varikliui galbūt didesnė nuo detonacijos. Didėja kuro sąnaudos ir greičiau dėvisi variklis. Bet čia tik teorija, praktiškai kaip ištirti nežinau.

Re: Benzinas. Detonacija. Kuo pasireiskia? Zala?

ParašytasCOLON 2007 12 11, 17:24
ZND007
GudJer rašėCOLONPilu 95 is statoil ir kartais is lukoil, suspaudimas pas mane 10:1 ir uzgesinant varikli, jis padaro dar kokius 2-3 pasipurtymus ;) Nesakau kad detonuoja, bet yra kaip yra.
Gal kada pameginsiu ipilt 98, del idomumo, kaip dirbs. Tuo labiau zinant lietuvoj to okt.skaiciaus tiksluma :?
manau kad neverta tau 98 pilt negadink variklio, vazinek sau 95 ir buk ramus.